Bioróżnorodność obejmuje wszystkie organizmy żyjące, jakie można znaleźć na lądzie w wodzie i powietrzu. Wszystkie gatunki mają swoją rolę w zapewnieniu "Tkaniny życia", od której zależymy: od najmniejszych bakterii w glebie, do największych wielorybów w oceanie. Czterema podstawowymi cegiełkami różnorodności biologicznej są:
Dystrybucja przyrody i różnorodności krajobrazów w Europie jest efektem złożonych interakcji. Podstawowe fizyczne cechy jak: skały, gleba i klimat zapewniają strukturę leżącą u podstaw zróżnicowanych ekosystemów. Większość szczegółów została ukształtowana przez tysiąclecia naturalnych procesów i działalności człowieka.
Działalność człowieka, z kolei jest napędzana przez siły ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. W wyniku tych oddziaływań, które są w szczególności w Europie od dawna ugruntowane, powstały "wielofunkcyjne krajobrazy", posiadające określoną różnorodność charakterystycznych roślin, zwierząt i siedlisk. W Europie zależność między ekosystemami znacznie wykracza poza jej geograficzne granice. Wiele zmian i zależności ma charakter globalny. Wpływ na europejską bioróżnorodność mają zmiany w ekosystemach na innych kontynentach, z tego też powodu w zainteresowaniu Europy muszą być zmiany zachodzące w lasach deszczowych Amazonii i rafach koralowych Australii.
Ekosystemy spełniają szereg podstawowych funkcji, które są niezbędne do korzystania z zasobów Ziemi w sposób zrównoważony. Obejmują one rezerwy w postaci żywności, wody pitnej, surowców. Regulują funkcje, takie jak sekwestracja węgla, przetwarzanie odpadów lub spowolnienie obiegu wody.
Poważne i trwałe straty w europejskiej bioróżnorodności odzwierciedla ciągły spadek zdolności ekosystemów do utrzymania ich naturalnych "mocy produkcyjnych" i wykonywania funkcji regulujących. Dla przykładu, zdrowa różnorodność biologiczna gleby jest podstawowym warunkiem do utrzymania i zapewnienia żyzności gleby, a zatem potencjału produkcji żywności.
Utrata różnorodności biologicznej często zmniejsza produktywność ekosystemów, przez co kurczy naturalny koszyk dóbr i usług, z których możemy czerpać. Destabilizacja ekosystemów osłabia ich zdolność do radzenia sobie z klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie, susze i huragany, a także ze szkodami spowodowanymi przez człowieka, takimi jak zanieczyszczenie i zmiany klimatu. Już teraz wydawane są ogromne sumy na walkę ze skutkami katastrof klimatycznych i przyrodniczych a wraz z pogarszającym się stanem ekosystemów sumy te będą rosły.
Czy wiesz że wiele gatunków jest w Europie zagrożonych wyginięciem? Odsetek zagrożonych gatunków w UE
|
Największe zmiany w ekosystemach pomiędzy rokiem 1990 i 2006 są następujące:
Jednym z działań wspierających zachowanie bioróżnorodności i zachowanie ekosystemów wraz ze wszystkimi ich korzyściami dla ludzi są obszary Natura 2000.