Od stycznia 2012 do lipca 2013 roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych realizowała projekt pn. „N2000”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem projektu była promocja Sieci Natura 2000 wśród szerokiego grona odbiorców i zmiana świadomości, poprzez wyjaśnienie podstawowych pojęć z nią związanych oraz mechanizmów jej wdrażania. Projekt adresowany był do każdej grupy wiekowej począwszy od przedszkolaków skończywszy na dorosłych (nauczyciele, społeczność lokalna). Zasięg projektu i jego społeczne znaczenie wymagało przeprowadzenia różnorodnych działań edukacyjnych. Połączyliśmy wiedzę specjalistyczną z ciekawymi i nowoczesnymi metodami i technikami pracy – mówi koordynator projektu.
W ramach projektu wydany został bezpłatny pakiet edukacyjny ”Natura 2000”, opracowany jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych. W skład pakietu wchodzą: prezentacja multimedialna, arkusze pracy ucznia, komiks i bajki w formie wizualno-słuchowiskowej, gra memory i diaporama. Odbiorcy pakietu bardzo często zwracali uwagę na wysoką, jakość merytoryczną jak i dydaktyczną przekazywanego przez nas bezpłatnie pakietu - dodaje koordynator projektu. Przeprowadzono 700 warsztatów, z których skorzystało ok. 15,5 tys. odbiorców (głównie dzieci i młodzież ok. 13 tys., nauczyciele ok. 2 tys., społeczność lokalna ok. 500 osób). Szkolenia prowadzone były przez profesjonalnie przeszkolonych trenerów, na które mogła się zgłosić każda placówka edukacyjna z całej Polski Docelowo przeprowadziliśmy warsztaty w 11 województwach. Forma warsztatów dla dzieci i młodzieży była urozmaicona, angażując uczniów i pozwalając im aktywnie uczestniczyć w lekcji dzięki burzy mózgów, zabawom edukacyjnym oraz ćwiczeniom. Poprzez proste ćwiczenia, dzieci i młodzież chętniej angażują się w prowadzone zajęcia, tym samym lepiej zapamiętują przekazywaną im wiedzę. Sensację wzbudzały kolorowe plansze oraz słuchowisko, które pobudzało wyobraźnię - mówi trenerka Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Warsztaty dla nauczycieli omawiały wykorzystanie pakietu edukacyjnego Natura 2000 do pracy z dziećmi i młodzieżą na zajęciach. W trakcie ich trwania nauczyciele mogli na „własnej skórze” przećwiczyć poszczególne elementy przygotowanego w ramach projektu pakietu, a także różnych zabaw i ćwiczeń edukacyjnych zaproponowanych przez trenerów. Celem szkoleń dla społeczności lokalnych było pogłębienie wiedzy na temat Natury 2000 i sposób rozwiązywania problemów związanych z ochroną walorów przyrodniczych oraz implementacją prawa europejskiego w zakresie obszarów Natura 2000.
Aby zainspirować dzieci oraz dorosłych do twórczego działania ogłoszony zostały konkurs na wybranie symbolu kojarzącego się z Naturą 2000 w Polsce spośród gatunków zwierząt i roślin, siedlisk przyrodniczych, elementów przyrody nieożywionej z nią związanych. Został on skierowany zarówno do uczniów jak i do osób dorosłych z całej Polski. Z konkursu zostały wyłonione 3 symbole – głuszec, bocian biały oraz żubr. Nadesłano 78 symboli, a w sumie oddano 283 głosy. Końcowym etapem konkursu oprócz rozesłania nagród było wydanie naklejek z podobizną ww. gatunków. Na uwagę zasługuje również portal internetowy www.natura2000.fwie.pl, który jest doskonałą bazą wiedzy nt. Natury 2000.
Projekt cieszył się dużą popularnością, do siedziby Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zgłaszało się wiele osób po pakiet edukacyjny, gdyż nie wszędzie dało się zorganizować warsztaty. Przede wszystkim nauczyciele i edukatorzy doceniali wartość merytoryczną zawartości pakietu, jednak zdarzały się też prywatne osoby, które uważały, że będzie on doskonałą pomocą dydaktyczną dla swoich dzieci. Kolejne doświadczenia jakie zebraliśmy podczas realizacji tego projektu oraz ogromne nim zainteresowanie utwierdziły nas w konieczność aplikowania o kolejne projekty związane z siecią Natura 2000.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fwie.eco.pl gdzie znajdą Państwo informacje o aktualnie realizowanych projektach.