Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach projektu „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” zainspirowała dzieci i młodzież do twórczego działania poprzez zorganizowanie konkursu przyrodniczego pn. „Natura – Naturalna Inspiracja”. Konkurs rozpoczął się 2 kwietnia 2014 roku i trwał do 15 czerwca 2015 roku. W konkursie wzięły udział przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja z terenów gmin leżących na obszarach Natura 2000 uwzględnionych w projekcie. Celem konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z ideą sieci obszarów Natura 2000, rozwój kreatywności i umiejętności pracy w grupie.
Jury w składzie koordynator projektu, trenerzy oraz przyrodnik jako kryteria brało pod uwagę: zaangażowanie, pomysłowość, estetyka wykonania pracy oraz zgodność prac z tematem. Dodatkowe punkty można było zdobyć za promocję wydarzenia w mediach w postaci artykułów i notatek w prasie, lokalnych mediach czy stronach internetowych.
Konkurs „Natura – Naturalna Inspiracja” polegał na zorganizowaniu przez dzieci wraz z opiekunami happeningów, lekcji otwartych, warsztatów, wystaw prac plastycznych, apeli, przedstawień, spotkań z przyrodnikiem/ leśnikiem na temat Natury 2000. W odpowiedzi na nasz apel napłynęło 58 prac konkursowych w przeróżnych formach. Poziom nadesłanych prac był bardzo zróżnicowany. W rezultacie spośród nadesłanych prac wyłoniono 30 zwycięzców (trzy grupy z każdego obszaru). Przyznano także 11 wyróżnień.
Placówki nagrodzone z obszarów Natura 2000:
1. Pustynia Błędowska, Ostoja Środkowojurajska:
2. Ostoja Drawska
3. Pieniny, Ostoja Popradzka
4. Góry Słonne, Pogórze Przemyskie, Dorzecze Górnego Sanu
5. Puszcza Knyszyńska
pobierz prezentację
pobierz prezentację
6. Góry Stołowe, Góry Orlickie, Dolina Bystrzycy Kłodzkiej
pobierz prezentację
pobierz prezentację
7. Babia Góra, Na Policy, Pasmo Policy, Torfowiska Orawsko - Nowotarskie
8. Zachodniowołyńska Dolina Bugu, Dolina Środkowego Bugu
9. Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, Zatoka Pucka i Półwysep Helski
10. Dolina Noteci, Nadnoteckie Łęgi
Placówki, które zwyciężyły w konkursie otrzymają zestawy edukacyjne w skład których wchodzą: luneta lub mikroskop, chusta Klanza, wydawnictwa przyrodnicze. Osoby uczestniczące w przygotowaniu nagrodzonych prac konkursowych otrzymają koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne oraz pamiątkowe dyplomy.
Placówki wyróżnione:
1.Szkoła Podstawowa w Gieble
2.Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu
3.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach
4.Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
5.Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Kingi w Sanoku
6.Przedszkole nr 5 w Sokółce
7.Przedszkole Publiczne w Bystrej
8.Zespół Szkół w Rudzie-Hucie
9.Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Trzciance
10. Gimnazjum im. dr Piotra Kowalika w Gołańczy
11.Szkoła Podstawowa im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie
Placówki wyróżnione nagrodzone zostaną koszulkami lub torbami/workoplecakami ekologicznymi oraz pamiątkowym dyplomem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy jego laureatom.
Z przyczyn technicznych część prac konkursowych, nadesłanych w formie multimedialnej, nie może zostać opublikowanych z uwagi na zbyt duży rozmiar plików.
Fundacja w ramach projektu przewidziała również aktywizację dzieci i młodzieży poprzez zorganizowanie konkursu pn. „Natura – Naturalna Inspiracja”.
Celem konkursu jest poznanie przez dzieci i młodzież idei Natury 2000, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy na podstawie różnych źródeł, kształtowanie umiejętności plastycznych, kreatywności, wyrabianie poczucia estetyki oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
„Natura – Naturalna Inspiracja” to konkurs na przygotowanie i przeprowadzenie przez przedszkola lub szkoły podstawowe, gimnazjalne lokalnych aktywności w dowolnej formie (np. happeningów, lekcji otwartych, wystaw prac plastycznych, apeli, przedstawień, spotkań z przyrodnikiem itp.) adresowanych do własnych uczniów i lokalnych społeczności na temat Natury 2000.
Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do dzieci z przedszkoli oraz ze szkół podstawowych i gimnazjów zamieszkujących gminy, które leżą na obszarach Natura 2000:
1. Pieniny, Ostoja Popradzka, Małe Pieniny, Podkowce w Szczawnicy, Niedzica
2. Góry Słonne, Pogórze Przemyskie, Dorzecze Górnego Sanu
3. Dolina Noteci, Nadnoteckie Łęgi
4. Puszcza Knyszyńska
5. Pustynia Błędowska, Ostoja Środkowojurajska
6. Zachodniowołyńska Dolina Bugu, Dolina Środkowego Bugu
7. Ostoja Drawska
8. Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, Zatoka Pucka i Półwysep Helski
9. Babia Góra, Na Policy, Pasmo Policy, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie
10. Góry Stołowe, Góry Orlickie, Dolina Bystrzycy Łomnickiej
Konkurs rozpoczął się 2 kwietnia 2014 r. i trwać będzie do 15 czerwca 2015 r. Prace konkursowe będą przyjmowane do dnia 15 czerwca 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego). Spośród nadesłanych prac Jury wybierze 30 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 30 czerwca 2015 r. Dodatkowe punkty otrzymają placówki, które rozgłoszą medialnie całą akcję poprzez np: artykuły i notatki prasowe w prasie, lokalnych mediach, stronach internetowych itp.
Nagrody:
Przewidziano nagrody dla 3 placówek w jednym obszarze w postaci zestawów edukacyjnych (np. lunety, mikroskopy, chusta lub tunel Klanza, wydawnictwa przyrodnicze). Osoby uczestniczące w przygotowaniu nagrodzonych prac konkursowych otrzymają koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo 3 grupy wyróżnione w każdym obszarze nagrodzone zostaną koszulkami lub torbami. Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowy dyplom.
Zgłoszenia:
Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie deklaracji przystąpienia do konkursu. Wypełniony formularz należy przesłać na adres: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych ul. Czysta 17/4, 31-121 Kraków lub fax. 12 631 57 30. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 12 631 57 31.
Zobacz regulamin konkursu
Pobierz i wypełnij deklarację przystąpienia do konkursu