Najważniejsze informacje o warsztatach realizowanych przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach projektu "Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja".
Fundacja w ramach projektu „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” planuje przeprowadzić bezpłatne warsztaty edukacyjne na terenie Gmin, które leżą na obszarach Natura 2000 uwzględnionych w projekcie:
1. Pieniny, Ostoja Popradzka, Małe Pieniny, Podkowce w Szczawnicy, Niedzica
2. Góry Słonne, Pogórze Przemyskie, Dorzecze Górnego Sanu
3. Dolina Noteci, Nadnoteckie Łęgi
4. Puszcza Knyszyńska
5. Pustynia Błędowska, Ostoja Środkowojurajska
6. Zachodniowołyńska Dolina Bugu i Dolina Środkowego Bugu
7. Ostoja Drawska
8. Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, Zatoka Pucka i Półwysep Helski
9. Babia Góra, Na Policy, Pasmo Policy, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie
10. Góry Stołowe, Góry Orlickie, Dolina Bystrzycy Łomnickiej
Warsztaty będą prowadzone dla różnych grup wiekowych m.in.: dzieci i młodzieży, nauczycieli i lokalnych społeczności.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży (łącznie 1000 warsztatów, 15 000 osób)
Warsztaty przeprowadzone zostaną na różnych poziomach nauczania: od edukacji przedszkolnej, szkoły podstawowej, gimnazjalnej. W czasie warsztatów będą użyte materiały przygotowane w ramach projektu tj. głównie pakiet edukacyjny „Natura 2000”. Szczególną uwagę będziemy zwracać na rolę obszarów Natury 2000 dla ochrony zagrożonych gatunków roślin, zwierząt czy siedlisk i różnorodności biologicznej Europy. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy posiadają wyższe, w większości biologiczne, wykształcenie lub doświadczenie w prowadzeniu zajęć i działań z zakresu edukacji ekologicznej. Warsztaty przeprowadzone zostaną w II, IV kwartale 2014 roku i I, II kwartale 2015 roku.
Warsztaty dla nauczycieli, wychowawców świetlic, pracowników edukacji parków narodowych, krajobrazowych, lasów państwowych, ośrodków edukacji ekologicznej itp. (łącznie 30 warsztatów, 450 osób)
Warsztaty będą omawiały wykorzystanie pakietu edukacyjnego „Natura 2000” do pracy z dziećmi i młodzieżą. Nabór nauczycieli będzie prowadzony poprzez wysyłanie do placówek informacji drogą mailową, listową bądź telefonicznie. Nauczyciele będą mogli poszerzyć swoją przyrodniczą wiedzę na temat sieci obszarów Natura 2000. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy posiadają wyższe, w większości biologiczne, wykształcenie. Warsztaty przeprowadzone zostaną w II, IV kwartale 2014 roku i I kwartale 2015 roku.
Warsztatowe wielopokoleniowe wycieczki przyrodnicze do obszarów Natura 2000 (łącznie 50 wycieczek, 1000 osób)
Celem wycieczek będzie integracja osób w różnym wieku wokół tematu Natury 2000. Próba zarażenia pasją obserwacji przyrody i jej fenomenów w najbliższym sąsiedztwie, a także zrozumienia celowości jej ochrony. Rekrutacja osób na wycieczki będzie odbywać się wielotorowo, od ogłoszeń w lokalnych gminach, poprzez szkoły, domy kultury, ogłoszenia dla studentów na pobliskich uczelniach wyższych. W czasie wycieczek planowane są również praktyczne warsztaty posługiwania się atlasami przyrodniczymi, a także sprzętem typu lornetki, lunety. Warsztatowe wielopokoleniowe wycieczki przyrodnicze przyprowadzone zostaną w II, III, IV kwartale 2015 roku.
Tematyczne warsztaty dla społeczności lokalnych (łącznie 150 dni, 300 osób)
Tematyczne warsztaty skierowane będą do osób prowadzących gospodarstwa rolne, agroturystyki, inne obiekty i usługi turystyczne, potencjalnych inwestorów, organizacji pozarządowych i samorządowych, wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat Natury 2000, a także możliwości, jakie za sobą niesie, jako rozpoznawalna szczególnie w Europie marka. Pośrednim celem szkoleń jest również: budowanie partnerstwa, wypracowanie sposobów łączenia interesów społecznych, gospodarczych z ochroną środowiska, przełamanie stereotypów i obaw dotyczących Natury 2000. Tematyczne warsztaty dla społeczności lokalnych przeprowadzone zostaną w II, IV kwartale 2015 r.
• Szkoła Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000
Nowoczesne podejście do edukacji czyni gospodarstwo rolne atrakcyjnym miejscem do prowadzenia zajęć dydaktycznych, szczególnie, gdy znajduje się w obszarze Natura 2000. Podczas warsztatów pragniemy skupić się na praktycznych przykładach i doświadczeniach. Podczas zajęć będzie wykorzystany pakiet edukacyjny „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja”.Szkolenie będzie podzielone na trzy bloki tematyczne:
1. Nowe funkcje przestrzeni wiejskiej usytuowanej w obszarze Natura 2000,
2. Metodyka prowadzenia zajęć w warunkach gospodarstwa wiejskiego, narzędzia edukacji ekologicznej,
3. Praktyczne warsztaty przyrodnicze: ornitologiczne, botaniczne, ogólnoprzyrodnicze, wyjazdy studyjne do prężnie działających gospodarstw zajmujących się edukacją ekologiczną.
• Szkoła Rozwoju-Ekomarka
Warsztaty mają na celu wypracowanie wspólnej wizji rozwoju obszarów zgodnej z ochroną przyrody w oparciu o wiedzę z dziedziny promocji i marketingu, rozwiązań proekologicznych bazujących na idei sieci N2000. Zakres warsztatów to m.in. charakter, kierunki rozwoju, powiązania i oddziaływanie w skali makro i mikro, ekoturystyka, lokalny produkt ekologiczny, rolnictwo ekologiczne. Szkolenie będzie podzielone na trzy bloki tematyczne:
1. N2000, jako potencjał i szansa rozwoju lokalnego społeczeństwa,
2. Warsztaty nt. produktu lokalnego, gospodarstw ekologicznych, dopłat rolno środowiskowych,
3. Budowanie ekomarki / produktu / marki lokalnej.
Fundacja planuje bezpośrednio poprzez warsztaty edukacyjne objąć ok. 16770 osób skupionych wokół 10 obszarów Natura 2000. Szczegóły dotyczące organizowanych przez nas szkoleń dostępne są w zakładce „Weź udział w Szkole”. W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 631 57 31 lub 691 925 100.