Masyw Śnieżnika należy do najwyższych pasm górskich znajdujących się w polskiej części Sudetów Wschodnich, z najwyższym szczytem Śnieżnika (1425 m n.p.m.) . Masyw Śnieżnika jest pasmem transgranicznym, leży na terenie Polski i Czech. Dolina Białej Lądeckiej od strony północnej i północno – wschodniej oddziela pasmo Śnieżnika od Gór Złotych. Granice miedzy masywem Śnieżnika a Górami Bystrzyckimi stanowią Rów Górnej Nysy na zachodzie oraz Przełęcz Międzyleska na południu, zaś dolina Morawki oraz Przełęcz Płoszczyna od wschodu oddzielają je od Gór Bialskich. Po stronie czeskiej Hanusovicka vrchovin graniczy z masywem rozciągając się na południe i południowy wschód.
W 1981r. masyw Śnieżnika został włączony w obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego wraz z Górami Bialskimi i Górami Złotymi.
Szczyt śnieżnika stanowi centralny punkt całego masywu, z którego rozchodzi się kilka grzbietów. W kierunku południowo-zachodnim biegnie graniczny i najwyższy grzbiet z Małym Śnieżnikiem a na południe rozciąga się czeskie pasmo z Susiną (1321m).
Góry Masywu Śnieżnika zbudowane są z gnejsów, a przełęcze oraz doliny, z łupków łyszczykowatych. Charakteryzują się bardzo wysokimi i stromymi zboczami, oraz spłaszczonymi szczytami, po których prowadzą główne szlaki turystyczne. Wytyczonych jest również spora sieć szlaków rowerowych oraz do jazdy konnej.
Do największych atrakcji tego rejonu należą oprócz, Śnieżnika, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie oraz kamienisty szczyt Trójmorskiego Wierchu, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Warto tutaj wspomnieć, że z Trójmorskiego Wierchu spływają wody do Odry, Łaby (Elby) oraz Dunaju.
Najbardziej znane i odwiedzane miejsca w tej okolicy to: Międzygórze, Stronie Śląskie, Kletno, Sienna, Bolesławów.
Masyw Śnieżnika w liczbach:
|
Świat zwierzęcy i roślinny Śnieżnika jest najbogatszy w całych Sudetach, gdyż tam przebiegają granice występowania gatunków karpackich, alpejskich, a nawet śródziemnomorskich. Zaznaczony jest wyraźnie piętrowy układ roślinności i w zależności od wysokości występują tutaj rośliny rzadkie i chronione min: buk, jodła, jawor, olcha czarna, dziewięćsił bezłodygowy, jastrzębiec alpejski, szarota norweska, tojad smukły, wydmuchrzyca pospolita, pierwiosnka pospolita, storczyki (listeria) a także sztucznie wprowadzona kosodrzewina. Ze zwierząt można spotkać: muflony, cietrzewie, głuszce, salamandra plamista, traszka górska, a także żmija zygzakowata i zaskrońca.
Masyw Śnieżnika wchodzi w skład projektowanego Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk (SOO) sieci Natura 2000, do których należeć będą Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika.