Gospodarstwa Agroturystyczne

Bardzo łatwo można udowodnić, że każdy nowo wprowadzony obszar Natury 2000 może przynieść korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla działalności człowieka – tylko trzeba umieć i wiedzieć jak mądrze z niej korzystać. W Polsce utworzono 961 obszarów chronionych Natura 2000 tj. ok. 20% powierzchni kraju, a najbardziej popularna formą współistnienia Natury 2000 i społeczeństwa jest właśnie tworzenie na obszarze Natura 2000 gospodarstw agroturystycznych. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach projektu pn. „N2000” dofinansowanego ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowała spis gospodarstw agroturystycznych, które świadczą o możliwości integracji społeczeństwa z Natura 2000 i o korzyściach takiej symbiozy. W spisie znajduje się krótki opis gospodarstwa, link do jego strony głównej oraz opis obszaru Natura 2000 .
Jeśli Twoje gospodarstwo agroturystyczne, bądź inna działalność gospodarcza, współgra z Naturą 2000 to pochwal się tym. Napisz do nas, my dołączymy Cię do naszego spisu.  


•    Folwark Łękuk – Ośrodek Aktywnej Rekreacji

Folwark położony jest w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie giżyckim, w otulinie Puszczy Boreckiej, na obszarze Natura 2000 Puszcza Borecka. Jezioro i ponad kilometr własnej linii brzegowej, kąpielisko i piaszczysta plaża, kameralne pole namiotowe, las i odrestaurowany park dworski zapewni odpoczynek i relaks. Gospodarstwo otrzymało certyfikat „Miejsce z Klimatem". Certyfikaty te są przyznawane obiektom turystycznym, które są przyjazne nie tylko gościom, ale i klimatowi. Wykorzystują bowiem efektywne źródła energii, chroniąc w ten sposób zasoby naturalne.

Puszczę Borecką, charakteryzującą się urozmaiconą rzeźbą terenu i przewagą lasów mieszanych i liściastych o zróżnicowanych siedliskach, z których część zachowała naturalny charakter. Duże przestrzenie zajmują drzewostany świerkowe. W obniżeniach terenu, prócz podmokłych lasów, spotyka się również otwarte mokradła. Przez obszar przepływają liczne strumienie, stanowiące w większości dopływy rzeki Ełk. W mniejszym stopniu uchodzą do rzeki Gołdapi i Wielkich Jezior Mazurskich. W ostoi znajduje się też kilka niedużych jezior oraz liczne podmokłe łąki. Na południowo-wschodnim skraju puszczy znajduje się zespół jezior z których największym jest jezioro Łaźno.

•    Gospodarstwo Agroturystyczne Rajski Staw

Gospodarstwo położone jest w gminie Trzcianne, w województwie podlaskim, na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Biebrzańska. Oferuje oprócz noclegu w pięknej okolicy również warsztaty ekologiczne oraz wycieczki przyrodnicze. Miłośnicy aktywnego wypoczynku tj: wioślarstwa, turystyki pieszej i rowerowej nie będą się nudzić. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Obok domu, wzdłuż drogi biegnie słynny trakt rowerowy – Podlaski Szlak Bociani, który na piętnastokilometrowym odcinku poprowadzi Państwa wzdłuż malowniczej Narwi.

Obszar leży na wysokości 99-209 m n.p.m. i obejmuje rozległy fragment Kotliny Biebrzańskiej, od ujścia Sidry po Narew, z dużym udziałem elementów naturalnych: w jednej piątej zabagnienia, w jednej piątej uprawy, w jednej trzeciej łąki i w ponad jednej trzeciej zalesienia (olsy porzeczkowe i torfowcowe, łęg olszowo-jesionowy, bór bagienny, bory i grądy). Obszar otaczają wysoczyzny morenowe i równiny sandrowe. Jest to największy w Europie Środkowej kompleks dobrze zachowanych torfowisk niskich. Główną rzeką ostoi jest Biebrza, która regularnie wylewając w okresie wiosennym zasila wodą ekosystemy obszaru. Na całym terenie ostoi występują zarośla wierzbowe, w tym wierzby japońskiej i brzozy niskiej.

•    Agroturystyka Nad Bugiem

Gospodarstwo położone jest w miejscowości Kosmów, należącej do gminy i zarazem powiatu Hrubieszów na terenie obszaru Natura 2000 Zachodniowołyńska Dolina Bugu. Usytuowanie w dolinie Bugu daję gwarancję ciszy i spokoju. Jest to dziewiczy teren do wypraw i idealne miejsce na wczasy. Pobliskie łąki i lasy dostarczają m.in.: zioła, grzyby, maliny i jagody. Brak przemysłu i położenie miejscowości na obszarach objętych programem unijnym Natura 2000 zapewnia gościom komfortowy wypoczynek w cichym pensjonacie agroturystycznym. Turystom zapewnione są wygodne pokoje z łazienkami oraz smaczne, domowe posiłki. Kuchnia oparta jest na tradycji i zdrowej żywności.
 
Ostoja obejmuje dwa lewobrzeżne fragmenty doliny Bugu, które ciągną się aż do granicy państwowej. W głównej części teren pokrywają wielogatunkowe, ekstensywnie użytkowane łąki oraz pastwiska. Zidentyfikowano tu 6 rodzajów siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej. Znajdują się tam bardzo dobrze wykształcone murawy kserotermiczne, które stanowią środowisko występowania bogatej fauny owadów. Jest to również miejsce występowania żołny - ptaka objętego ochroną gatunkową w Polsce oraz kolonii susła perełkowanego. Poza tym, wśród gatunków zwierząt wymienionych w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej zidentyfikowano występowanie m.in. bociana białego i czarnego, rybitwy białowąsej, orlika krzykliwego, bobra europejskiego, wydry czy kumaka nizinnego. Cała dolina Bugu jest uznawana za bardzo istotny obszar w "Panaeuropejskiej strategii ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej", jest jednym z 10 systemów rzecznych Europy, którym nadaje się priorytet ochrony środowiska przyrodniczego. Stanowi on swego rodzaju schronienie, w postaci korytarza ekologicznego, czyli szlaku komunikacyjnego dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Jest to miejsce występowania roślin objętych ochroną gatunkową, takich jak miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, goryczka krzyżowa, grążel żółty, grzybień biały czy pierwiosnek lekarski.

•    Agroturystyka Bystra

Gospodarstwo Agroturystyczzne położone jest w malowniczej górskiej wiosce w powiecie żywieckim na terenie obszaru Natura 2000 Beskid Żywiecki. Okolica charakteryzuje się pięknymi widokami, jest tu cisza i spokój oraz czyste górskie powietrze. Gospodarstwo oferuje usługi agroturystyczne wzbogacone o rekreację konną. Latem zaprasza na jagody i maliny, jesienią na grzyby i jeżyny. Jest to jedyne takie gospodarstwem agroturystycznym w tamtej okolicy. Właściciele gospodarstwa propagują region w zwyczajach, obrzędach i strojach góralskich. Beskid Żywiecki rozciąga się wzdłuż południowych granic kraju, od Beskidu Śląskiego aż po Podhale. Beskid Żywiecki stanowi najwyższą grupę górską

Beskidów Zachodnich. Składa się z kilku pasm górskich, mających układ równoleżnikowy. Rzeki Beskidu Żywieckiego mają charakter górski, z gwałtownym spadkami, malowniczymi wodospadami i gęstą siecią potoków. Szatę roślinną tworzą naturalne i półnaturalne zbiorowiska, w tym dobrze wykształcone zespoły lasów iglastych i liściastych. Występuje tu populacja lęgowa głuszca (50-80 osobników), która przekracza 10% populacji krajowej. Jest to gatunek skrajnie zagrożony w całej Polsce. Na obszarze została zachowana pierwotna, karpacka przyroda. Najwyższe szczyty mają dobrze zarysowane piętra roślinne: regla dolnego, regla górneg, subalpejskie. Znajdują się tu również pomniki przyrody nieożywionej. Dominującymi skałami są tutaj odporne na wietrzenie piaskowce magurskie, które wraz z łupkami ilastymi tworzą flisz karpacki. Na obszarze ostoi swierdzono występowanie 50 zbiorowisk roślinnych. Przeważają zbiorowiska leśne, które pokrywają 80% jej powierzchni. W piętrze subalpejskim występują zarośla z jarzębiną w odmianie nagiej, borówczyska bażynowe i zarośla kosodrzewiny. Występuje również podgórski łęg jesionowy, olszynka karpacka, grąd, kwaśna buczyna górska, żyzna buczyna górska, jaworzyna ziołoroślowa. Badania florystyczne wykazały obecność około 100 gatunków roślin naczyniowych, w tym 150 typowo górskich.

•    WTP Podlaski Domek - Puszcza Knyszyńska

WTP Podlaski Domek położony jest w powiecie sokólskim na terenie obszaru Natura 2000 Puszczy Knyszyńskiej, która jest drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym w Polsce. W chwili obecnej chcielibyśmy podzielić się z Państwem urokami odpoczynku w najzdrowszym regionie Polski dlatego, też oferujemy możliwość wynajęcia całego parteru w naszym domu. Za cel stawiamy sobie stworzenie naszym Gościom takiej atmosfery, która sprawi, że będą tu chętnie wracać. Dom usytuowany jest na dużej działce na której znajduje się również tzw. "letnia kuchnia" z zabytkowym piecem kaflowym oraz miejsca na grill i ognisko. W odległości 300 metrów od naszego domku jest granica Puszczy Knyszyńskiej, bogatej w grzyby i owoce leśne. Położenie domu charakteryzuje się  typową dla Podlasia zabudową czyli szczytem budynku do drogi.


Puszcza Knyszyńska jest dużym kompleksem leśnym z dominującymi lasami iglastymi. Na jej obszarze istnieje wiele polan, łąk, terenów uprawnych i wsi. Charakteryzuje się również dużą ilością strumieni i niewielkich rzek, a także źródlisk, młak i wysięków. Większość dolin rzecznych i występujących w nich torfowisk niskich i przejściowych, została zmeliorowana. W bezodpływowych zagłębieniach zachowały się jeszcze nieliczne torfowiska przejściowe i wysokie. Teren puszczy jest bardzo urozmaicony, a względne różnice wysokości dochodzą nawet do 80 m. Jest to rozległa silnie zatorfiona kotlina, odwadniana przez Supraśl i jej dopływy. W centralnej części obniżenia znajduje się jezioro Gorbacz, zaś we wschodniej jez. Wiejki. Puszcza Knyszyńska uznana została za ostoje ptasie o randze europejskiej. Występuje tu przynajmniej 38 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, a 14 spośród nich znalazło się również w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Ostoję zasiedla przynajmniej 1% krajowej populacji: błotniaka łąkowego, błotniaka zbożowego, trzmielojada, orlika krzykliwego, gadożera, bociana czarnego, cietrzewia, dubelta, dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła trójpalczastego, puchacza, włochatki, sowy błotnej i kraski. Odnotowano tu również wysokie zagęszczenie zimorodka.


•    Gospodarstwo agroturystyczne  „Stajnia Makoszka”

Gospodarstwo Agroturystyczne położone jest w powiecie parczewskim na skraju obszarze Natury 2000 - Lasy Parczewskie. Budynki, które należą do gospodarstwa powstały w połowie XIX w. i stanowiły zespół carskiego nadleśnictwa. Gospodarstwo oferuje niepowtarzalna atmosferę oraz domowa kuchnie. Doskonałe położenie gospodarstwa zachęca do aktywnego wypoczynku Można uczyć się jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, odbywać spacery i rajdy po okolicy, zarówno konno jak i pieszo czy na rowerze. Polesie zaprasza grzybiarzy, wędkarzy, kochających zwierzęta i Poleski Park Narodowy oraz miłośników historii.
 
W skład kompleksu Lasów Parczewskich dodatkowo wchodzą niewielkie fragmenty terenów rolniczych, stawów rybnych, 3 jeziora oraz torfowiska przejściowe. W ostoi przeważają bory sosnowe i mieszane. W obniżeniach terenu i dolinach rzek można spotkać olsy i łęgi ochowo-lesionowe, a miejscami także bory bagienne. Obszar jest ostoją ptaków o randze europejskiej. Odnotowano tu występowanie przynajmniej 23 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej. 5 gatunków zostało wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Lęgi odbywa tu powyżej 1% krajowej populacji bielika, trzmielojada, puchacza i podgorzałki, dla której jest to jedno z nielicznych stałych lęgowisk w Polsce. W ostoi stwierdzono też wysokie zagęszczenie bociana białego i dzięcioła białogrzbietego.

•    Gospodarstwo Agroturystyczne Organistówka

Gospodarstwo położone w powiecie przemyskim na terenie obszaru Natura 2000 – Pogórze Przemyskie. Gospodarstwo graniczy z rzeką Stupnicą obfitującą w górskie gatunki ryb. Teren znakomicie nadaje się do turystyki rowerowej, pieszej, narciarskiej i jazdy konnej. Można uczyć się jazdy oraz wynająć konie na wycieczki po pogórzu. Urządzane są warsztaty pieczenia chleba i ubijania masła a także pieczenia proziaków (placki mączne z dodatkiem "prozy" (sody oczyszczonej)). Organizowane są też wycieczki z miejscową zielarką na górskie laki, w czasie których można zrobić mały zielnik, upleść wieńce i dowiedzieć się wielu ciekawostek o ziołach. Chętni nauczą się haftu krzyżykami. Gospodarstwo organizuje również ogniska z muzyką, wyprawy wozami konnymi.

Pogórze Przemyskie jest najsłabiej zaludnionym i najlepiej zachowanym przyrodniczo fragmentem polskich pogórzy. Minimalna wysokość obszaru to 100 m npm, maksymalna – 616 m npm. Teren ten wyróżnia się naturalnym krajobrazem rusztowego układu grzbietów górskich, poprzecinanych dolinami rzeki Sanu i Wiaru. Wzgórza pokryte są lasami liściastymi - w wyższych partiach dominuje buczyna karpacka, a w niższych przeważają grądy. W dolinach rzecznych występują lasy łęgowe i olszynki karpackie. Pozostałe tereny są uprawiane bądź ugorowane, występują tu też łąki i zbiorowiska roślinności kserotermicznej. Obszar ten stanowi cenną ostoję ptaków - występuje tu co najmniej 29 gatunków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, wśród których dość liczne populacje bociana białego, derkacza, dzięcioła czarnego, gąsiorka, muchołówkę białoszyją. Teren ten zasiedlają również ptaki z Polskiej Czerwonej Księgi, takie jak: bączek, dzięcioł białogrzbiety, orlik krzykliwy, orzeł przedni, puchacz, puszczyk uralski.

•    Gospodarstwo agroturystyczne "Stary Młyn”

Malowniczo położone gospodarstwo agroturystyczne w powiecie kłodzkim, u podnóża obszaru Natura 2000 - Gór Stołowych, blisko szlaków turystycznych i zalewu.
Wśród kwiatów, krzewów i szumiącego strumyka. Jest to doskonała baza wypadowa w góry, na turystyczne szlaki jak i też do pobliskich miejscowości uzdrowiskowych (Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój), oraz Czech.


Obszar położony w środkowej części pasma Sudetów. Pasmo Gór Stołowych, jedynych w Polsce góry o budowie płytowej, ma ok. 42 km długości i od 7 do 12 km szerokości. Podzielone jest granicą polsko-czeską na trzy części. Obszar Gór Stołowych to zarówno ostoja ptasia jak i siedliskowa. Zbudowane są z najmłodszych w niecce środkowosudeckiej, górnokredowych piaskowców ciosowych i margli. Szata roślinna tych gór należy do piętra regla dolnego, lecz została silnie przekształcona przez człowieka i obecnie jest to głównie las świerkowy wprowadzony w miejsce wyciętych lasów bukowo-jodłowych. Na środkowym spłaszczeniu występują torfowiska wysokie. Rozległe powierzchnie szczytowe zwane wierzchowinami lub stoliwami urozmaicone są licznymi głębokimi szczelinami o pionowych ścianach, bramy skalne, mosty, tunele i labirynty, a także formy przypominające postaci ludzi, zwierząt, grzyby i maczugi. Obszar ważny dla zachowania bioróżnorodności, gdyż specyficzne podłoże sprzyja występowaniu cennej mozaiki siedlisk leśnych, naskalnych i murawowych i występowanie gatunków cennych i prawnie chronionych w Polsce.

•    Gospodarstwie Agroturystycznym na Pogodnej

Gospodarstwo położone w powiecie sandomierskim na skraju obszaru Natura 2000 – Góry Pieprzowe. Doskonałe miejsce dla osób zmęczonych gwarem zatłoczonych miast, szukających wytchnienia i ciekawego otoczenia na relaks. Do dyspozycji gości jest taras wychodzący na ogród i sad orzechowy, kącik grillowy, miejsce i drewno na ognisko, przestronny parking, możliwość wypożyczenia rowerów oraz bogato zaopatrzoną bibliotekę.Dla miłośników przyrody polecamy piesze i rowerowe wycieczki do Wąwozu Królowej Jadwigi i do doliny Wisły.

Ostoja Góry Pieprzowe obejmuje część krawędzi Wyżyny Sandomierskiej. Obszar posiada urozmaiconą rzeźbę z licznymi skarpami, wąwozami i rozcięciami erozyjnymi. W miejscach o łagodniejszych stokach występują murawy kserotermiczne i zarośla krzewów z dużą liczbą różnych gatunków (w tym endemicznych) róż.. Stwierdzono występowanie 5 typów siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, zajmujących łącznie ponad 71 % obszaru. Najcenniejszym zbiorowiskiem roślinnym jest step ostnicowy z tworzącą go reliktową roślinnością. Rezerwat Góry Pieprzowe uważany jest za największe w kraju skupienie dziko rosnących róż, z takimi rzadkościami jak róża Kostrakiewicza i róża francuska. Niektóre z ich form zostały tu po raz pierwszy opisane. Stwierdzono tu także występowanie ponad 80 gatunków porostów oraz kilkudziesięciu gatunków mchów.
Wysokie wartości przedstawiają także starorzecza doliny Wisły, zlokalizowane u podnóża rezerwatu, z masowym wystąpieniem kotewki orzech wodny. W bliskim sąsiedztwie starorzeczy występują także różne postacie łęgów, zwłaszcza wierzbowe. Niewielkie powierzchnie zajmują lasy grądowe, porastające głębokie wąwozy lub zbocza, stanowiące jednak w większości ich inicjalną fazę. Istotne znaczenie mają tu również zbiorowiska łęgowe, głównie wierzbowe. Spośród wymienionych w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej organizmów stwierdzono tu pachnicę dębową, kumaka nizinnego, bobra i wydrę, ale obszar może mieć znaczenie jedynie dla zachowania pachnicy dębowej. Murawy kserotermiczne rezerwatu zasiedla kilkadziesiąt gatunków ciepło i sucholubnych owadów, kilka gatunków pająków, chrząszczy i pszczół, często posiadających tu jedyne stanowiska w kraju.

•    Gospodarstwo ekoturystyczne „Na Karczaku”

Gospodarstwo ekoturystyczne położone jest w powiecie monieckim, na skraju Kotliny Biebrzańskiej, w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego na terenie obszaru Natura 2000 - Ostoja Biebrzańska. Wczasowicze mogą odetchnąć Świerzym powietrzem, posłuchać koncertu żablub podglądając kuropatwy na miedzy. W deszczową pogodę można nauczyć się tkania dywaników lub tkania barwnych krajek na bardku. Aby zachować klimat dawnej podlaskiej chałupy gospodarze zachowali tradycyjną architekturę i detale. Zapachy suszonych ziół i kocie mruczenie koją zmysły. Gospodarze do ekoturystyki zachęcają swoich gości.


Obszar leży na wysokości 99-209 m n.p.m. i obejmuje rozległy fragment Kotliny Biebrzańskiej, od ujścia Sidry po Narew, z dużym udziałem elementów naturalnych: w jednej piątej zabagnienia, w jednej piątej uprawy, w jednej trzeciej łąki i w ponad jednej trzeciej zalesienia (olsy porzeczkowe i torfowcowe, łęg olszowo-jesionowy, bór bagienny, bory i grądy). Obszar otaczają wysoczyzny morenowe i równiny sandrowe. Jest to największy w Europie Środkowej kompleks dobrze zachowanych torfowisk niskich. Główną rzeką ostoi jest Biebrza, która regularnie wylewając w okresie wiosennym zasila wodą ekosystemy obszaru. Na całym terenie ostoi występują zarośla wierzbowe, w tym wierzby japońskiej i brzozy niskiej.

Strony FWIE korzystają z cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i prowadzenia statystyk. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.Ustawienia przeglądarki możesz zmienić.Szczegóły jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Akceptuję cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information